10 najdôležitejších hormónov – fungujú ako chemickí poslovia

Hormóny sú chemickí poslovia, ktorí priťahujú tvoje bunky a hovoria im, čo majú robiť a ako to robiť a kedy.Pokračuj v čítaní, a dozvieš sa o niektorých dôležitejších hormónoch, a čo môžeš urobiť aby si ich optimalizoval.

Predstav si hormóny ako čašníkov, ktorí zoberú objednávku a prepošlú do kuchyne, a tvoje bunky ako kuchynský personál, ktorý tieto objednávky plní. Hormóny hovoria bunkám, čo a ako to majú robiť.

Celkový počet hormónov, ktorý máme, je nejasný – niektoré chemické látky tela sa klasifikujú ťažko. Vedci však hovoria, že máme okolo 48 až 59 hormónových receptorov, ktoré fungujú ako prepínače a informujú tvoje bunky.

1.Hlad, sýtosť a metabolické hormóny

Po celé desaťročia, “fitnesáci a dietári” verili, že počítanie kalórií je najdôležitejšia časť schudnutia. No teraz už vieme, že je to len jedna časť príbehu.

Hlad, pocit sýtosti a hormóny metabolizmu majú veľký vplyv na to, či budeš chudnúť, priberať alebo udržíš váhu stabilnú.

Váha

leptín

Tento hormón signalizuje, že treba prestať jesť. Leptín sa viaže s proteínmi v tvojom krvnom prostredí, aby povedal tvojmu mozgu, koľko si jedol a či už máš dostatok živín, aby si už prestal.

Leptín tiež reguluje metabolizmus a povie telu, koľko energie má ešte vynaložiť (t.j. koľko kalórií spáliť) .

Ak si jedol dostatočne a tvoj leptín funguje správne, povie štítnej žľaze, aby vyrobila veľa hormónov štítnej žľazy a urýchlila tak metabolizmus. To je super správa pre tvoje energetické úrovne.

Ak hladuješ alebo tvoj leptín nefunguje (kvôli rezistencii), povie štítnej žľaze, aby zabrzdila tvorbu hormónu štítnej žľazy. To ti ušetrí energiu, ale ostaneš unavený, ťažšie sa ti myslí a kalórie ukladáš ako tuk namiesto ich spaľovania.

 Kľúčom k úspechu je mať správnu citlivosť na leptín a kontrolovať ho, správnym výberom potravín. Tu je fajn návod, ako svoj leptín resetovať pomocou diéty.

Ak potrebuješ schudnúť, inšpiruj sa týmito článkami, o silovom tréningu a základých princípoch intenzívneho tréningu.

Grelín, hormón hladu

Ghrelín je „hormón hladu“, ktorý sa uvoľňuje, keď príde čas na jedenie. Je často ako hodinky – uvoľňuje sa na raňajky, obed a večeru plus mínus v tých istých časoch. 

Aby si si udržal hladinu grelínu stabilnú, udržuj konštante nízky príjem sacharidov – inými slovami naštuduj si low carb diet princípy – ktoré odporúčam každému človeku tejto planéty.

Tiež prijímaj veeeeľa zeleniny – tá obsahuje zdravú vlákninu ktorá tiež grelín stabilizuje.

Tip: Mrkni aj na tento chutný šalát s fetou a avokádom. 

Cholecystokinín (CCK), hormón sýtosti

Naše črevá uvoľňujú hormón nazývaný cholecystokinín po jedle, čo je ďalší hormón, ktorý hovorí telu, že si plný.

 Je tu ale jeden malý háčik. Ak schudneš zopár kíl tvoje črevá začnú vylučovať menej tohto hormónu.  Takže sa po jedle cítiš taký polo plný, aj keď si zjedol rovnaké množstvo jedla aké si bol zvyknutý jesť pred tým ako si schudol. Preto v tomto štádiu treba dávať bacha na prejedanie sa. Teda nie len schudnúť ale aj udržať novú váhu stabilnú.

 Super spôsob ako to celé uľahčiť a prirodzene urýchliť je skúsiť keto stravovanie na pár týždňov, alebo obmedziť sacharidy na minimum (150g denne a len poobede) a dať si tukové raňajky.

Inzulín

Keď niečo zješ, tvoj pankreas začne produkovať hormón inzulín, ktorý pomôže bunkám lepšie prijať energiu z potravy. Neskôr naše telo rozbije sacharidy na glukózu, alebo cukor.

Glukóza ide do krvného obehu do buniek, aby ich poháňala. Inzulín je hormón, ktorý pomáha glukóze dostať sa do buniek. Glukóza, ktorú bunky nepoužívajú, sa ukladá vo svaloch a pečeni ako glykogén, a keď sú zásoby v plnej kapacite, začne ju ukladať ako tuk.

Keď produkcia a citlivosť na inzulín dobre fungujú, bunky získajú potrebnú energiu a neuchovajú tuk. Ak ale vstúpiš do stavu inzulínovej rezistencie, tvoje bunky nevedie prečítať signál keď príde glukóza, teda ostane v krvnom obehu a telo ju uloží ako tuk.

2.Hormóny štítnej žľazy (T3, T4)

Tvoja štítna žľaza produkuje hormóny, ktoré regulujú:

  • Ako rýchlo spaľuješ energiu
  • Tep srdca
  • trávenie
  • Reprodukčné zdravie a sexuálny apetít

 Ak je hormónu štítnej  žľazy príliš veľa môže to viesť k pretekárskemu srdcu, úzkosti, triaškam v rukách, poteniu, pocitu horúčavy atď.

Naopak nedostatok vedie k nízkemu krvnému tlaku, únave, slabosti, opuchom a ďalším.

Únava

3.Pohlavné hormóny: estrogén, progesterón, testosterón

Estrogén

Estrogény zahŕňajú estriol, estradiol a estrón – hormóny, ktoré riadia vývoj a udržiavanie ženských vlastností.

Kvôli všetkým chemikáliám vo vašom prostredí, ktoré napodobňujú estrogén, si pravdepodobne počul o oprávnených obavách z dominancie estrogénov ako rastúceho problému.

Progesterón

Progesterón je významným hráčom vo vývoji plodu. Pri nedostatočnom progesteróne, oplodnené vajíčko nebude implantované, a ak je implantácia úspešná, ženy nemôžu udržať tehotenstvo bez dostatočného progesterónu.

Progesterón je proti estrogénu – čo znamená, že blokuje účinky estrogénu, ktorý pomáha regulovať, aký vplyv má estrogén na tvoje telo. Fluktuujúci progesterón vedie k nepravidelným menštruačným obdobiam, PMS, menopauzálnym symptómom a dokonca rakovine.

Testosterón

Testosterón – hrá významnú úlohu v tom, ako sa cítiš po celý život, najmä vekom. Muži produkujú testosterón v semenníkoch, ženy produkujú menšie množstvo vo vaječníkoch a obe pohlavia vytvárajú malé množstvo testosterónu v nadobličkách.

 Testosterón je steroidný hormón, ktorý kontroluje veci ako:

  • Vývoj mužských pohlavných orgánov a prehlbovanie hlasu počas puberty
  • Produkcia spermií
  • Pokožka a vlasy
  • Zdravie srdca
  • Hustota kostí
  • Skladovanie tukov
  • náladovosť

U mužov aj žien, produkcia testosterónu klesá s vekom.

Náladovosť

4.Stresové hormóny

Kortizol

Nadobličky (malé žľazy, ktoré sedia na hornej časti obličiek) produkujú kortizol, keď sa ráno zobudíš, keď cvičíš a keď si všeobecne pod stresom.

Kortizol má v našom tele široké spektrum funkcií, vrátane:

  • Reguluje hladinu cukru v krvi
  • Ovplyvňuje učenie a pamäť
  • Riadi rovnováhu elektrolytu
  • Reaguje na potrebu energie a reguluje metabolizmus

 

Ak máte správne množstvo, tieto procesy fungujú dobre. Chronický stres, či už z emocionálneho stresu, o ktorom vieš, alebo z nízkeho stresu z toxických vecí alebo z jedla, ktoré netoleruješ, spôsobuje, že tvoje nadobličky sa dostanú do nadmernej rýchlosti a produkujú príliš veľa kortizolu. 

Po chvíli teda môžu nadobličky vyhorieť a skončiť s výkyvmi kortizolu, ktoré spôsobujú problémy pre celé telo. Zlepšíť túto situáciu ti prirodzene pomôžu super potraviny a tiež kvalitná bio kurkuma s čierným korením.

Bežní lekári zvyčajne nepoznajú alebo nediagnostikujú únavu nadobličiek alebo syndróm vyhorenia nadobličiek.  Tu zo svojej vlastnej skúsenosti musíš prevziať zodpovednosť do svojich rúk.  Obetovať čas a naštudovať si aspoň základy ako sa z toho začarovaného únavového cyklu dostať čo najefektívnejšie.

 

Len pre zaujímavosť existujú 4 stupne vyhorenie.

Prvé dva sa dajú relatívne rýchlo „revitalizovať“ . 3. a 4. Stupeň sú už tenký ľad. Dr Kalish hovorí že v týchto štádiach už niet dobrých dní. Stále si unavený, bez motivácie a v depke.

Určite pribudne článok o vyhorení aj na tomto webe ale odporúčam zatiaľ naštudovať tieto články ako úvod do problematiky.

Príznaky únavy nadobličiek, na ktoré sa pacienti sťažujú – vyčerpanie, hmla mozgu, nedostatočná motivácia, túžba po cukre atď. – Tiež to môže byť spôsobené inými chorobami.

Ďalším problémom sú vyčerpaní doktori – nemajú  na pacienta toľko času koľko by bolo treba.

A ak krvné testy ukazujú, že hladiny hormónov sú v normálnom rozsahu, t.j. ani zlyhanie (Addisonova choroba), ani nadmerná produkcia (Cushingova choroba), je nepravdepodobné, že by bežní lekári diagnostikovali niekoho so zlyhaním homeostázy.

 

Príliš veľa kortizolu môže spôsobiť veci ako poruchy nálady vrátane depresie, nízkej sexuálnej túžby, prírastku hmotnosti, kolísania hladiny cukru v krvi, nepravidelných menštruačných cyklov a ešte oveľa viac.

 

Keď je kortizol príliš nízky, môžete pociťovať únavu, stratu hmotnosti, slabosť a nízku motiváciu.

 

Resetovanie hladiny kortizolu a hojenie tohto kontrolného systému si často vyžaduje značné zásahy do stravy a životného štýlu. Lekári sú žalostne „vypredaní“ aby poskytovali rady tohto druhu. Takže tuto PREVEZMI ZODPOVEDNOSŤ do svojích rúk.

 

Adrenalín

Adrenalín iný hormón nadobličiek, ktorý cítiš počas „fight or flight“ reakcie na stres.

Keď pri tebe prejde medveď, alebo keď musíš v práci prezentovať veľkú prezentáciu, pociťuješ účinky adrenalínu – zvýšená srdcová frekvencia, rýchlejšie dýchanie, ostražitosť. Vtedy spaľuješ sacharidy oveľa rýchlejšie.

Adrenalín pripravuje tvoje svaly, aby sa zapli alebo vypli a mnoho ďalších telesných funkcií, aby sa všetka energia naliala do úteku o život alebo boju o život.

Jedna z najvýraznejších funkcií, ktorá sa vypne je trávenie. Preto niektorí ľudia majú hnačku, keď sú nervózni – to je preto, že adrenalín zastaví trávenie pred dokončením procesu. Ďalšia významná funkcia ktorú nevidno rak rýchlo je „vypnutie“ imunitného systému.

Ak sa stresová reakcia aktivuje príliš často, skončíš s oslabeným imunitným systémom, tráviacimi problémami, poruchami nálady, mozgovou hmlou a ďalšími. Ak si vystresovaný, podnikni kroky na to, aby si dnes zvládli stres lepšie.

 

Recept: inšpiruj sa aj týmto protistresovým zeleným smoothie!

 

Záver

Prečítanie tohto článku je len začiatok, svet hormónov je totižto obrovský a komplexný.

Dokonca aj tí vysoko kvalifikovaní odborníci nevedia všetko. Podpora svojich hormónov je celoživotný proces.

Jedenie potravín, ktoré ťa kŕmia na bunkovej úrovni, udržiavať váš stres dole, znižovať zápalovosť, ísť von a hýbať sa každý deň, je pre tvoje telo lepšie ako by si očakával a skvelo prispieva k rovnováhe tvojej hormonálnej sústavy.  

Ak ťa zaujali infošky na tomto blogu a myslíš si, že by stálo zato odporučiť takéto dobré rady aj tvojim priateľom, neváhaj a pomôž im rozumne sa zorientovať v súčasnej životospráve aj cez odber newslettera.

Získaš tak  nielen knihu najdôležitejších prístupov k životospráve, ale aj víkendové tipy a inšpirácie pre komplexný rozvoj zdravia.