Aké sú účinky kurkumínu na mozog?

Kurkumín a mozog

Nielen súčasťou indickej kuchyne, ale aj tradičnej medicíny, je kurkuma už tisícročia. V súčasnosti si kurkuma a najmä jej aktívne zložky, opäť získavajú zaslúženú pozornosť. Hlavnou účinnou zložkou kurkumy je kurkumín, ktorý je veľmi silným antioxidantom, pôsobí protizápalovo a antimikrobiálne. Znižuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení, chráni pečeň, iné orgány a pozitívne vplýva aj na naše kognitívne schopnosti.

Užitočná je aj kurkuma v podobe korenia. Dnes však už nájdeš aj doplnky výživy s vysokým obsahom kurkumínu. Dostupné sú napríklad vo forme prášku, esenciálnych olejov či tabliet. Užíva sa zvyčajne orálne, v niektorých prípadoch sa však výťažok z kurkumy natiera aj na pokožku.

Kurkuma a jej vplyv na serotonín a dopamín

Štúdie ukazujú, že kurkumín má okrem iného aj antidepresívne účinky. Pri dlhodobom užívaní pozitívne vplýva na produkciu neurotransmiterov v mozgu, a to najmä serotonínu a dopamínu. Kurkumín je účinný najmä v kombinácii s piperínom (účinná zložka čierneho korenia), ktorý výrazne podporuje jeho absorpciu v tele. Kurkumín pomáha aj pri liečbe množstva ďalších neurologických a neuropsychiatrických ochorení.

kurkuma a vplyv na mozog

Neuroprotektívny účinok kurkumínu

Nepopierateľnou výhodou kurkumínu je, že pôsobí neuroprotektívne. Už v niekoľkých výskumoch sa podarilo dokázať, že dlhodobá konzumácia kurkumínu podporuje kognitívne schopnosti, zlepšuje pamäť, a to aj u ľudí, ktorí trpia neurodegeneratívnymi ochoreniami, napríklad Alzheimerovou chorobou. Okrem toho zohráva dôležitú úlohu pri liečbe ochorení centrálnej nervovej sústavy, aj keď presný mechanizmus pôsobenia kurkumínu sa vedcom zatiaľ odhaliť nepodarilo.

Vplyv kurkumy na neurogenézu

Kurkumín je známy aj tým, že podporuje neurogenézu, čo znamená, že podporuje tvorbu nervových buniek a nových prepojení, synapsií medzi nimi a zvyšuje ich plasticitu. Niektoré časti mozgu môžu byť poškodené následkom chronického stresu. Najnovšie štúdie však ukazujú, že dlhodobé užívanie kurkumínu môže pomôcť tieto poškodenia do istej miery zvrátiť.

Okrem toho, kurkumín nielen podporuje tvorbu nových neurónov, ale chráni už existujúce pred vzniknutím poškodenia, a to vďaka tzv. BDNF faktoru (brain derived neurotrophic factor). BDNF je rastový faktor, ktorý výrazne ovplyvňuje zdravé fungovanie centrálneho, ale aj periférneho nervového systému. Podporuje tvorbu a rast nových neurónov a zabezpečuje dlhšiu životnosť existujúcich neurónov. Nedostatok BDNF faktora môže spôsobiť, že sa zhorší schopnosť učiť sa a môže dôjsť aj k úpadku pamäťových schopností. Okrem toho, čoraz viac štúdií naznačuje, že práve s nedostatkom BDNF faktora sa spája aj vznik depresií.

Kurkumín ako inhibítor oxidácie

Zaujímavou vlastnosťou kurkumínu je, že do istej miery pôsobí ako inhibítor oxidácie. V rámci štúdií sa vedci zamerali konkrétne na pôsobenie kurkumínu na monoamín oxidázu A a B (MOA- A a MOA-B) a na hladinu neurotransmiterov. Ako sme spomínali vyššie, dlhodobé užívanie kurkumínu zvyšuje hladiny dopamínu a serotonínu v tele, zároveň však inhibuje enzýmy monoamid oxidázy.

Kurkumín teda môže pôsobiť ako pomôcka pri liečbe bežne predpisovanými SSRI antidepresívami. MOA-A a MOA-B sú enzýmy, ktoré sa podieľajú na degradácii norepinefrínu, serotonínu a dopamínu. Tým, že kurkumín inhibuje pôsobenie spomínaných enzýmov, umožňuje telu zabezpečiť vyššiu koncentráciu serotonínu, dopamínu a norepinefrínu v synapsách a zabezpečuje, že pôsobia dlhodobejšie.

kurkuma a serotonín

Vplyv kurkumínu na metabolizus

Kurkumín okrem iného pôsobí aj na metabolizmus glukózy a lipidov. Výskumy potvrdili, že pravidelné užívanie kurkumínu efektívne znižuje hladinu glukózy v krvi. Nielenže sa zlepšuje metabolizmus glukózy, ale po niekoľkých týždňoch užívania kurkumínu sa zvyšuje aj citlivosť na inzulín.

Kurkumín pozitívne vplýva aj na našu črevnú mikroflóru. Zdravie črevnej mikroflóry je nevyhnutné pre udržanie celkovej homeostázy. Do značnej miery totiž ovplyvňuje našu fyzickú, ale aj psychickú pohodu. Užívanie kurkumínu pozitívne vplýva na prepojenie medzi črevami a mozgom. To znamená, že aj keď po orálnom užití pôsobí v črevách, pozitívne ovplyvňuje aj náš centrálny nervový systém.

Vyskúšaj kurkumu!

Aj keď je kurkuma súčasťou tradičnej medicíny už tisícročia, v niektorých oblastiach je moderný výskum stále v plienkach. Napriek tomu sa však v posledných rokoch podarilo overiť pozitívne pôsobenie kurkumínu takpovediac na viacerých frontoch. Pôsobí ako silný antioxidant, podporuje kognitívne funkcie a chráni neuróny. Svoje uplatnenie má aj pri liečbe depresie a pomôcť môže aj pacientom trpiacim cukrovkou.

Okrem toho, pôsobí aj na črevnú mikroflóru, vďaka čomu pomáha v tele udržiavať homeostatický stav. Kurkumín je dnes ako doplnok výživy dostupný už v mnohých formách, vrátane kapsúl či prášku.

Vyskúšaj naše kurkuma latte, ktoré je nabité všetkými dôležitými a čistými BIO zložkami.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3633300/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3281036/– neurogenéza

 

O autorovi:
Peter Tarassek je zakladateľom nootropických káv značky BONOOBO, voľný čas trávi vylepšovaním svojich kognitívnych funkcií pomocou princípov vyrovnanej životosprávy, poznatkami  z vedy a inovatívnymi technológiami.