ČIERNE korenie a KURKUMA ako SUPER KOMBO !

čierne korenie

ČIERNE korenie a KURKUMA ako SUPER KOMBO !

Ak ste pravidelným čitateľom tohto blogu, už asi viete, že kurkuma sa používa ako korenie v ázijskej kuchyni a je pestovaná v Indii už po celé stáročia.

 

Kurkumín a ostatne aktívne zložky v kurkume ponúkajú množstvo zdravotných vlastností pretože sú silnými protizápalovými, antiseptickými, antifungálnymi a antibakteriálnymi antioxidantmi.

 

Kurkuma je aj preto veľmi  populárne liečivo používané v ayurvédskej medicíne. Ako doplnok stravy je všeobecne dostupná vo forme kapsuly, tinktúry alebo kvapalného extraktu.

 

Predtým, než vám poviem o kombinácii kurkumy a čierneho korenia ktorá spolupracujú ako super kombo sa poďme  trochu pozrieť na samotné čierne korenie.

 

Pestovanie čierneho korenia

Čierne korenie sa pestuje ako hrozno teda vo forme viniča. Voľne v prírode je sfarbené do čierna, zelena alebo do bielej farby.

čierne korenie

Pre uchovanie všetkých nutričných hodnôt je potrebné čierne korenie trhať teste pred dozretím, ponechať ho kvasiť a poriadne vysušiť, kým sa nezabalí a dostane do obchodov.

 

Väčšina čierneho korenia sveta pochádza z Indie. Okrem toho že sa používa ako korenina do jedál, sa čierne korenie používa aj na liečivé účely.

 

Liečivé účinky čierneho korenia a kurkumy

Liečivé účinky každej potraviny alebo bylinky sú skryté v ich “neviditeľných” účinných zložkách.

V čiernom korení je kľúčovou zložka piperín, ktorý je podobný kapsaicínu čo je kľúčová zložka v chili papričkách. Kurkumín, je zasa kľúčovou zložkou kurkumy.

Piperín a kurkumín boli študované s cieľom preskúmať potenciálne liečivé účinky pre zdravie, ktoré môžu ponúknuť jednotlivo aj spoločne. 

 

Čierne korenie zlepšuje vstrebávanie kurkumy

Možno že je na mieste otázka, že medzi toľkými korenina si vedci vybrali práve obyčajné čierne korenie ?

Je to naozaj zaujímavé. No popri mnohých zdravotných efektoch, ma kurkuma jednu zásadnú nevýhodu a tou je nízka úroveň biologickej dostupnosti – VSTREBÁVANIA.

 

Väčšina kurkumínu sa metabolizuje skôr, ako ho môžeme absorbovať. Piperín dopomáha tomuto procesu a kurkumín sa preto stáva biologicky dostupný – vstrebateľný.

Vedci sa domnievajú že by to mohlo byť aj preto, že  čierne korenie zabráňuje určitým tráviacim enzýmom. Tým sa zvyšuje percento vstrebávania  akéhokoľvek lieku alebo doplnku výživy, teda aj kurkumy.

 

čierne korenie

Z tohto dôvodu existujú množstvo štúdii ktoré potvrdzujú  fakt, že podávanie kurkumínu s piperínom súčasne zlepšuje biologickú dostupnosť.

 

Jedna štúdia zistila, že po konzumácii 2000 mg kurkumínu samostatne, boli sérové ​​hladiny veľmi nízke. Avšak keď sa do kurkumínu pridalo 20 mg piperínu, biologická dostupnosť sa zvýšila o 2000%.

 

Záver: Ak teda človek užíva iba kurkumu, väčšina je nevyužitá, pokiaľ nie je doplnená o čierne korenie.

 

Napomáhajú pri znižovaní bolesti

Piperín v čiernom koreni môže spustiť v tele receptor TRPV1 čo  vedie k zníženiu bolesti.

 

Piperín sa tiež pridáva do analgetických krémov, ktoré sa môžu lokálne aplikovať na pokožku pre zmiernenie bolesti.

Najnovšie štúdie sa sústreďujú na používanie piperínu ako nového spôsobu, ako zabiť chronickú bolesť – najmä tú neuropatickú bolesť, ktorá je často neliečiteľná.

 

Čierne korenia a kurkuma = ANTIOXIDANTY

Aj keď nie je príliš veľa štúdií na túto tému, kurkuma a čierne korenie sa používajú po stáročia v ajurvédskej medicíne ako liečba zápalových porúch, akou je artritída. Obidve tieto zložky majú protizápalové vlastnosti. (celý článok–kurkuma ako prírodné antibiotikum)

 

Na základe tradičného použitia sa už aj v západnom svete používajú doplnky kurkumy a kurkumínu na liečbu a prevenciu artritídy. Štúdie ukazujú, že kurkuma môže byť účinnejšia pri prevencii artritídy ako jej liečbe.

Piperín v čiernom  korení tiež znižuje zápal a bolesť ktorá je s ním spojená.

 

Liek na rakovinu

Piperín a kurkumín sa skúmali aj ako liek na prevenciu proti rakovine prsníka.

 

Súčasné liečby rakoviny prsníka sú často neefektívne a veľmi často aj po chemoterapii a inej liečbe sa znova objavujú rakovinové bunky. A podľa nových štúdií môže dôjsť k tomu, že rakovinové kmeňové bunky stále zostávajú v tele a môžu po určitom období spôsobiť opakovaný nárast nádorov.

 

Preto sa nový výskum snaží nájsť možné spôsoby, ako sa  priamo zacieliť výlučne na rakovinové bunky. Štúdie zistili, že kombinácia kurkumy a čierneho korenia by mohla priamo zacieliť kmeňové bunky prsníka.

 

Clevelandský test: silný roztok piperínu a kurkumínu, ktoré boli 20-krát silnejšie než to, čo sa bežne konzumujeme v potravinách, injekčne pichli na rakovinové bunky.

 

Po zmeraní rakovinových buniek sa zistilo že proces opätovného narastu nádorov bol prerušený.

Toto sa považuje za významný pokrok, kedže obe zlúčeniny neovplyvnili zdravé prsné tkanivo.

 

Tieto prírodné zlúčeniny sú netoxické, a mohli by byť bezpečnou alternatívnou terapiou. Ďalšou výhodou je, že piperín a kurkumín obnovujú všetky kmeňové bunky v tele a nielen tie, ktoré sú citlivé na estrogén. Teda regenerujú celé telo súčasne

 

Táto teória dáva nádej všetkým ženám, ktoré si rozvinú rakovinu prsníka. Samozrejme sa účinky kurkumy skúmajú aj pri ostatných druhoch rakoviny.

 

Prekonanie nadváhy alebo obezity

Čierne korenie a kurkuma môžu byť vašim novým spojencom ak sa snažíte schudnúť. Mnoho fitness nadšencov si pravidelne pridáva do vody kombináciu kurkumy,  čierneho korenia a zázvoru aby sa zbavili prebytočného tuku a aktivovali tak  metabolizmus.

 

TIP: Ak by vám to náhodou nechutilo môžete pridať pár kvapiek citrónovej alebo limetkovej šťavy.

 

Kurkuma a čierne korenie môžu byť kombinované v boji proti vysokým hladinám cholesterolu, obezite a cukrovke.

Taktiež sú riešením pre optimalizovanie glukózy v krvi, telesnej hmotnosti, lipoproteínu s nízkou hustotou (LDL) alebo zlého cholesterolu a triglyceridov.

 

TIP:  KPQ je ďalšou alternatívou pre tých z vás čo potrebuje schudnúť. Je to kombinácia kurkumínu, piperínu a quercetinu ( Quercetin je extrahovaný  z cibule).

Ďalšie výhody:

Samostatný článok o pestrosti účinkov kurkumy si prečítajte tu.

Dávkovanie

Dávkovanie kurkumy sa líši v závislosti od zdravotného stavu. Rovnako ako u väčšiny bylinných doplnkov, kurkuma nemá žiadne špecifické pokyny pre dávkovanie.

Zvyčajná odporúčaná dávka je 1-3 gramy za deň. Pre doplnky kurkumínu je to  400 – 600 mg, trikrát denne.

 

Osobne preferujem kurkumu v tej najprirodzenejšej podobem, surového koreňa, ktorý vyzerá ako zázvor. Doplnky sú vhodnejšie skôr pre tých ktorých zdravotný stav si to vyžaduje.

 

Podrobný článok o dávkovaní kurkkumy v týchto prípadoch si môžete prečítať tu.

Čierny korenie a kurkumu možete konzumovať na sladko alebo na slano a vyhutnať si ho vyskúšajte napríklad  v tomto quinoa šaláte, vegetariánskych negetkách či energetických guľôčkach.

 

TIP: Zlaté mlieko je skvelý spôsob ako si vychutnať kurkumu a čierne korenie dohromady. recept tu.

 

Upozornenie:

Ak užívate určité lieky, čierny korenie sa nesmie konzumovať vo väčšej dávke ako  je 1 čajová lyžička denne – toto prosím konzultujte s vaším doktorom.

 

Kurkuma ako taká je považovaná za veľmi bezpečné korenie. Doplnky z kurkumy by sa nemali konzumovať nadmerne a dlhodobo. Mohlo by to spôsobiť poruchy trávenia, nevoľnosť alebo hnačku.

 

Obzvlášť to platí pre tehotné alebo dojčiace ženy, diabetikov, pacientov s problémami žlčníka a pacientov ktorí sa zotavujú z väčšieho chirurgického zákroku.

 

Kurkuma a čierne korenie sú považované za veľmi bezpečné a používajú sa už tisíce rokov, ak však trpíte nejakými špecifickými zdravotnými problémami a nie ste si istí, či ich používať, radšej sa poraďte so svojím lekárom.

 

Buď prvý kto pridá komentár

Pridaj komentár