Káva – kedy si od nej treba dať pauzu?

Aj vám sa už niekedy stalo, že príde nejaké to obdobie, kedy sa cítite unavení, bez energie, neviete zaspať, či dokonca cítite úzkosť alebo ste nervózni?

Spočiatku si to možno ani tak neuvedomíme, „Veď to je len zmenou počasia“ poviete si.

Potom to už ale trvá dlhšie a začnete hľadať príčiny. Ak neustále pociťujete únavu, niečo nie je v poriadku. Samozrejme, tých faktorov môže byť mnoho. Zamysleli ste sa už ale napríklad nad množstvom kofeínu, ktoré prijmete?

Káva a iné kofeínové nápoje/produkty sa už berú ako súčasť nášho každodenného života, dokonca naším rituálom. Preto nám ani len nenapadne, že by za tým všetkým mohla byť práve aj káva.

Vedeli ste, že káva je po rope najväčšou komoditou sveta?

Ja a káva. . .

Ako som začala piť kávu pravidelne, už som sa ani nezamýšľala nad tým, že by som si ju ráno nedala. Proste klasika. Ráno vstanem, urobím kávu a po ceste do práce alebo školy ju vypijem. Dokonca mi už káva ani tak nechutila a nemala som na ňu chuť. Ale bola to proste časť mojej rutiny, tak som ju proste vypila automaticky.

Keďže ani dĺžka môjho spánku nie je vždy úplne ideálna, bola to taká nutnosť pre mňa ako sa zobudiť.

Napriek tomu, že kávu nepijem dlho, tak už aj ja som začala pociťovať nejaké tie vedľajšie účinky. Ráno ma po káve začal bolievať žalúdok, k tomu som aj často bývala nervózna.

Napadlo mi, že niečo asi nebude úplne ok. Síce to už bola taká moja rutina, dať si ráno aj poobede kávu, ale tak začala som sa zamýšľať, kedy si ju dám. Keď na ňu dostanem chuť, dám si.

[edgtf_blockquote text=”Kto by predsa chcel, aby bol od niečoho závislý a niečo ho ovládalo.? No nikto.” title_tag=”h3″ width=””]

Namiesto kávy som teda hľadala alternatívy. Mne osobne veľmi pomáha zelený čaj. Je tam síce nejaký ten teín, ale tak robí mi oveľa lepšie ako káva.
Už aj toto sa akoby stalo nejakou tou mojou rutinou. Ráno vstanem, urobím si veľký džbán čaju, cca 1,5L a ten za doobedie vypijem.

Ďalšie náhrady kávy skúste omrknúť v našom ďalšom článku.

By ste sa čudovali, ako pitný režim dokáže robiť zázraky. Dostatočný príjem tekutín ma dokáže nakopnúť ako jedna šálka kávy. A samozrejme dostatočný príjem tekutín prináša mnoho ďalších pozitív.

Keď sa tak zamyslíme..

Keby je v našom živote všetko fajn, psychicky aj fyzicky, potrebovali by sme vôbec kávu? Asi nie.
Na nejaké obdobie môže byť všetko super, spíme cca 8 hodín, máme vyváženú stravu, pravidelne sa hýbeme, dokonca aj v osobnom živote je všetko super. No povedzme si úprimne, kto má toto všetko stále.

Aj keď… sila mysle je neskutočne silná, ako sa hovorí:

Aký deň si urobíme, taký ho máme.

Je to len na nás ako sa nastavíme, ako budeme rozmýšľať a ako sa budeme stavať k prekážkam.

Je káva skutočne zlá?

V dnešnom svete už aj zabúdame sami na seba. Nedoprajeme si chvíľu oddychu, stále len niečo riešime a niekam sa ponáhľame. A k tomu nám pomáha aj už spomenutá káva.
Môže to byť takých tých pár minút relaxu a dobytie „bateriek“.

Nemôžem preto tvrdiť, že káva má len negatívne účinky. Veď sama ju občas pijem a vedome by som si predsa neškodila.

Taká „správna“ šálka kávy obsahuje:

  • Riboflavín (vitamín B2)
  • Kyselina pantoténová (vitamín B5)
  • Mangán a draslík: 3%
  • Horčík a niacín (B3)

Navyše….

  • Vám dodá energiu.
  • Kávu s citrónom využijete ako liek na „opicu“.
  • Na zhruba 4 hodiny zvyšuje vitálnu kapacitu pľúc, pretože rozširuje dýchacie cesty.
  • Prináša úľavu pri astme a kašli.
  • Zabraňuje zápalovým procesom v tele.
  • Zlepšuje činnosť srdca a ciev.
  • Zvyšuje krvný tlak.

Vyššie spomenuté pozitívne účinky kávy sa vzťahujú na 2 – 3 šálky denne.

Fakt: Existujú štúdie, ktoré spájajú pravidelné pitie kávy so zníženým rizikom Alzheimerovej choroby (riziko je menšie až o 65 %) a Parkinsonovej choroby (zníženie rizika o 30 – 60 %).

Káva

Nie všetci však reagujeme na kávu rovnako. Moje problémy s vedľajšími účinkami kávy, ktoré som spomenula vyššie, sa vôbec nemusia prihodiť vám. Napríklad kým niekto trpí nespavosťou a tráviacimi problémami už po jednej šálke, iný človek vypije pokojne 6 káv denne, a necíti vôbec nič. O zdravotné benefity kávy ale neprichádza ani pri tomto počte. Práve naopak.

Káva obsahuje veľké množstvo antioxidantov. Tie chránia organizmus pred poškodením voľnými radikálmi a znižujú riziko, že ochorieme na niektoré civilizačné ochorenie. Jedna zložka kávy, nazývaná kyselina chlorogénová (prítomná napríklad v červenom víne a čokoláde), spomaľuje absorpciu cukru bunkami. Kyselina chlorogénová predstavuje najpodstatnejšiu časť antioxidantov v káve.

Keď vám už káva „ovláda“ každodenný život

Mnohým ľuďom sa stáva, že ak začnú piť kávu, zvýši sa ich tolerancia na kofeín a dávku musia nestále zvyšovať.

Ak ste sa dostali na úroveň šiestich káv za deň, mali by ste si urobiť dvoj až štvortýždňový kofeínový reset. Bude vám zle, bude vás bolieť hlava, najhoršie sú prvé dva týždne. Ak to však vydržíte, bude vám ako života budič opäť stačiť iba šálka kávy.

Šesť je hranica, dve šálky sa považujú za zdraviu prospešné.

[edgtf_separator class_name=”” type=”normal” position=”center” color=”” border_style=”” width=”” thickness=”” top_margin=”” bottom_margin=””]

Bezkofeínová káva

Ak vám kofeín nerobí dobre, pripravte si kávu bezkofeínovú. Aj takto si môžete dať pauzu od kofeínu, ale neprídete o tú úžasnú chuť kávy.

Zaujímavý je efekt bezkofeínovej kávy na vznik a rozvoj diabetu. Jedenásťročná americká štúdia sledovala takmer 29 000 žien v postmenopauze. Zistilo sa, že u tých, ktoré pili viac ako 6 šálok kávy denne, kleslo riziko cukrovky 2. typu o 22 %. Riziko sa dokonca znížilo až o 33 %, pokiaľ káva neobsahovala kofeín.

Z výskumu taktiež vyplýva, že nás chránia najmä antioxidanty v káve, nie kofeín.

Bezkofeinová káva

Keď už si dám kávu… pred jedlom, alebo po jedle?

Káva po jedle nie je dobrý nápad, pretože na seba viaže železo a spomaľuje trávenie.

Po bohatšej porcii s ňou vyčkajte aspoň hodinu.

Naopak, pred jedlom je káva vyslovene odporúčaná, keďže zvyšuje produkciu žalúdočných štiav a žlči.


Niečo na záver

Káva

Snažte sa len počúvať svoje telo. Ono vám povie, čo mu vyhovuje a čo naopak vôbec. Pokiaľ si bežne dáte kávu raz či dvakrát za deň a urobí vám len dobre, nevidím v tom žiadny problém. Alebo keď sem tam vynecháte kávu a stále sa cítite dobre, je to fajn.

Pokiaľ už ale pociťujete vedľajšie účinky kávy (kofeínu) a neviete si bez kofeínu predstaviť život, mali by ste zvážiť pauzu od kávy. Očividne vám nerobí dobre.

Skúste každé cca dva mesiace si dať 7-14 dní bez kávy a uvidíte, čo to s vami urobí. Možno zistíte, že vám to absolútne nevyhovuje. Alebo naopak zistíte, že sa možno aj bez kávy cítite lepšie. Ešte raz zopakujem, že stačí počúvať svoje telo a riadiť sa tým.