doprava zdarmaDoprava zdarma nad 29€
doručenie do 48 hod. Doručenie do 48 hodín
Telefon+421 949 049 265

Možné nežiadúce (vedľajšie) účinky Kurkumy a Kurkumínu

nu3o.com / Výživa  / Biohacking  / Možné nežiadúce (vedľajšie) účinky Kurkumy a Kurkumínu

Možné nežiadúce (vedľajšie) účinky Kurkumy a Kurkumínu

Ak používaš kurkumu ako korenie kvôli jej chuti alebo zdravotným výhodám, možno ti prebehla hlavnou myšlienka aká je jej odporúčaná denná dávka.

Zdravé dávkovanie kurkumy závisí aj od formy ktorú používaš. Nie je úplne jedno či používaš kurkumový prášok, kurkumín v kapsulách alebo si v potravinách kupuješ čerstvý koreň.

Nežiadúce účinky kurkumy sú všeobecne minimálne alebo žiadne, no pre niektorých z vás by mohla podnecovať nepríjemnosti.

Ako teda kurkumu užívať bez rizík a vyhnúť sa tak možných vedľajším účinkom ? Správne dávkovanie kurkumy je kľúčom k trvalo udržatelnému zdraviu.

Možno máš problémy s obličkami, pečenou či srdcom – vtedy kurkuma nemusí byť to pravé orechové. Tento článok je trochu vedeckejšieho charakteru a pomôže tým z vás, ktorí sú na pochybách či je kurkuma pre ich zdravie vhodná.

Kurkuma má mnoho skvelých zdravotných účinkov vďaka svojim protizápalovým, antioxidačným, protirakovinovým, hojivým vlastnostiam (a mnohým ďalším).

Vďaka nedávnym výskumom, ktoré dokazujú jej zmysel v liečbe niektorých ochorení, sa užívanie kurkumy rapídne zvýšilo po celom svete. Používa sa v strave ako korenie alebo vo forme doplnkov výživy.

Odporúčaná denná dávka kurkumy je 1-2 čajové lyžičky (4g), ale doplnky vo forme kapsúl majú vyššie dávky aktívnej zložky kurkumínu.

Preto sú vhodnejšie napríklad pri liečbe chronických ochorení alebo vnútornom zápale.

Kurkuma a jej možné nežiaduce účinky

Každá živina, liečivo alebo jedlo má terapeutické OKIENKO, v rámci ktorého je pre telo prínosom.

Teda nadmerné množstvá môžu byť vo väčších dávkach škodlivé, čo spôsobuje toxicitu a vedľajšie účinky – áno platí to aj pre kurkumu.

Vo vysokých koncentráciách môžu niektoré potraviny ovplyvniť absorpciu a metabolizmus ďalších živín v tele.

Preto je dôležité, aby si poznal akceptovateľné hranice všetkého, čo konzumuješ, najmä ak ide o tie menej používané potraviny. Samozrejme ovocie a zeleninu môžeš jesť na kilá.

Dávkovanie kurkumy

Dávkovanie kurkumy závisí od účelu s akým ju užívaš. Ak ju berieš pre udržanie zdravia, celkovej pohody alebo preventívne pred chorobami, je bezpečné denne konzumovať 1,5 – 4g kurkumy(1-2 ČL), najlepšie v strave, kedy sa ideálne vstrebáva.

Pre liečbu určitého zdravotného stavu sa však môže vyžadovať vyššia dávka.

Bezpečné je podľa výskumu konzumovať do 15g kurkumového prášku alebo do 60g kurkumy vo forme čerstvého koreňa. To predstavuje zhruba 2-3 čajové lyžičky denne.

Dávkovanie kurkumy

Pod povrchom kurkumy?

Kurkuma obsahuje veľa živín a zlúčenín, ktoré ovplyvňujú naše zdravie.

Okrem iného sú to bielkoviny, sacharidy, vláknina, tuky, vitamíny a minerály. Všetky tieto živiny sú prítomné už aj v jej malom množstve.

Ďalej sú to niektoré životne dôležité zložky ako vitamín C, vitamín B6, železo, draslík, fosfor, mangán, vápnik a horčík.

Kurkumín, ktorý je fenolovou zložkou v kurkume(ANTIOXIDANT), tvorí asi 4-5 %.
Kurkuma tiež obsahuje 2-3 % oxalátou, z čoho 91 % sú rozpustné oxaláty (organické kyseliny). 

Kurkuma a jej možné vedľajšie účinky

Ako už bolo spomenuté, mnohé živiny v kurkume sú zastúpené v pomerne malom množstve, a preto nemajú značný účinok.

Na druhej strane zložky ako kurkumín a oxaláty, ale taktiež minerály ako železo, fosfor a draslík, môžu vyvolať vedľajšie účinky, ak sa dlhší čas užívajú vo veľkých dávkach.

Pozrime sa či,  a ako skutočne môže kurkuma spôsobiť vedľajšie účinky:

Kurkumín

Štúdie ukázali, že pre konzumáciu je denne bezpečných až 8 000mg kurkumínu

Ak predpokladáme 4% obsah kurkumínu v prášku, musel by si zjesť 200g kurkumy denne, aby si dostal 8 000mg kurkumínu! Predávkovanie je preto pre bežného konzumenta nereálne.

Oxaláty – Nežiadúce účinky kurkumy

Vysoké množstvo oxalátov v tele môže viesť k vzniku kameňov oxalátu vápenatého, ktorý tvorí takmer 80% obličkových kameňov.

U vysoko-rizikových jedincov pravdepodobne bude konzumácia potravy bohatej na oxalát viesť k zvýšeniu absorpcie a syntézy oxalátu

To by mohlo ďalej viesť k tvorbe obličkových kameňov. Zistilo sa, že u citlivých jedincov, kurkuma zvyšuje sekréciu oxalátu v moči .

Keď sa kurkuma užíva vo veľkom množstve, môže to mať vplyv na ľudí, ktorí sú náchylní na obličkové kamene.

Draslík – Nežiadúce účinky kurkumy

V jednej polievkovej lyžici kurkumy je približne 170mg draslíka..

Predávkovanie draslíkom vedie k abnormálnym srdcovým rytmom, čo je obzvlášť nebezpečné pre osoby s ťažkou infekciou alebo s poškodenou funkciou obličiek.

Odporúčaná denná dávka draslíka je 4,7g. Je skutočne ťažké predávkovať sa draslíkom, to by si musel dávať veľké množstvá kurkumy do všetkých svojích jedál a nápojov.

Fosfor – Nežiadúce účinky kurkumy

Odporúčaná denná dávka fosforu je 700mg. V 1 čajovej lyžičke kurkumy je 18mg fosforu.

Vedľajšie účinky z vysokých dávok sú zriedkavé, ale u osôb s ochorením obličiek často vedie k nerovnováhe vápnika a ochoreniam kostí.

Opäť, aj v tomto prípade je naozaj ťažké predávkovať sa.

Železo – Vedľajšie účinky kurkumy

1 čajová lyžička kurkumy obsahuje asi 2,8mg železa.

Užívanie viac ako 20mg železa môže mať za následok gastrointestinálne ťažkosti, vracanie, bolesť brucha a zníženie absorpcie zinku v tele. Prípustný horný limit pre železo sa špecifikuje na 45mg denne.

Ďalšou vecou, ​​ktorú je potrebné spomenúť, je použitie biologicky čistých doplnkov alebo kurkumového prašku / koreňa – rozhodne sa za kvalitu v tomto prípade oplatí priplatiť. 

Aj preto v našom jedinečnom latéčku najdeš iba kurkumu najvyššej bio kvality, otestovanú aj laboratórne.

Niektoré doplnky a prášky môžu obsahovať nečistoty, ako sú pšeničné alebo jačmenné múky, potravinárske farbivá a olovo.

Predávkovanie týchto výrobkov môže byť už oveľa  škodlivejšie, čo spôsobuje toxicitu, poškodenie nervov a rakovinu.

 

Kto by mal znížiť dennú dávku kurkumy?

Existujú určité podmienky, v ktorých by mal byť obmedzený príjem tejto celkom silnej bylinky.

Tu sa vyššie uvedené pravidlá predávkovania nevzťahujú. Zahŕňa to jednotlivcov s nízkou znášanlivosťou kurkumy (môže spôsobiť gastrointestinálne problémy, hnačku).

Pacienti so žlčovými kameňmi (môže zvýšiť kontrakcie žlčníka),vzhľadom na riziko vzniku obličkových kameňov.

Pacientov pred operáciu ( kurkuma môže zvýšiť riziko krvácania) a tehotné a dojčiace ženy.

užívanie kurkumy

Záver

Ako je vidieť, je skutočne ťažké predávkovať sa kurkumou, keď je užívaná iba ako súčasť stravy.

Vysoké dávky kurkumy alebo kurkumínu v doplnkových formách môžu mať nepriaznivé účinky na zdravie iba u niektorých jedincov.

Preto je najlepšie konzumovať kurkumu v prijateľnom množstve 1-2 čajové lyžičky denne.

Osoby s určitými zdravotnými problémami by mali obmedziť spotrebu kurkumy alebo sa poradiť s odborníkom v oblasti životosprávy.

Všeobecná odporúčaná denná dávka kurkumy je 1 čajová lyžička. Ale aj keby si to z času na čas prešvihol, nemusíš sa ničoho obávať. 

Takýmto spôsobom môžeš užívať kurkumu po celý život a bez problémov!

Ako to robíme s radosťou aj my. Spestri si jedlá s chutnou kurkumou a inšpiruj sa aj týmito receptamiVedel si že kurkuma je dobrá aj na chudnutie ? 

Aká je maximálna dávka kurkumy, ktorú si prijal za deň ty? Spôsobilo to nejaké problémy? Zdieľajt svoju cennú spätnú väzbu so všetkými čítateľmi.

Ak ťa zaujali infošky na tomto blogu a myslíš si, že by stálo zato odporučiť takéto dobré rady aj tvojim priateľom, neváhaj a pomôž im rozumne sa zorientovať v súčasnej životospráve aj cez odber newslettera.

Získaš tak  nielen knihu najdôležitejších prístupov k životospráve, ale aj víkendové tipy a inšpirácie pre komplexný rozvoj zdravia.

 

Žiadne komentáre

Napísať komentár