Pestovanie zázvoru – zvládne to každý!

Rozmýšľali ste už niekedy nad tým, ako asi chutí domáci zázvor? Čo všetko pestovanie zázvoru ale vlastne obnáša? Ak si myslíte, že je to nad vaše sily, ste na omyle –  pestovanie zázvoru nie je vôbec tak zložité, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Väčšina z nás sa stretla len so zázvorom zo supermarketu. Taký zázvor pochádza najmä z Indie, Číny a Nepálu.  Pestovanie zázvoru v domácnosti sa ale teší čoraz väčšej popularite, a to z viacerých dôvodov:

  1. pestovanie zázvoru je to veľmi jednoduché
  2. viete, že pri pestovaní neboli použité žiadne chemické postreky
  3. starostlivosť o rastliny uľavuje od stresu

Prečo by ste mali dať pestovaniu zázvoru šancu?

  • domáci zázvor je šťavnatejší ako zázvor zo supermarketu
  • jeho vlákna nie sú tak výrazné ako v kúpenom zázvore, ľahšie sa preto krája
  • kožka domáceho zázvoru je tak tenká a jemná, že ju ani nemusíte šúpať

Zázvor

 

Ako teda vyzerá pestovanie zázvoru v domácnosti?

Kúpte si koreň zázvoru veľký asi ako váš palec, najlepšie taký, ktorý má po stranách malé výčnelky – to sú púčiky. Tie by mali mať svetlejšiu farbu ako zvyšok zázvoru. Na pestovanie zázvoru je vhodný hrubý kus koreňa, v ktorom je viac života ako v tenkom a vychudnutom korienku.
Pozor! Tak ako aj zemiaky, aj zázvor zo supermarketu je obyčajne chemicky ošetrený tak, aby vám doma nevyklíčil. Vyberte si preto organicky pestovaný zázvor.

Podporte klíčenie zázvoru

Táto časť procesu je najťažšia – pestovanie zázvoru si vyžaduje trpezlivosť. Ak chcete klíčenie urýchliť, vyrobte si pomocou nádobky s  priehľadným odnímateľným vekom. Nádobka by mala byť len o čosi väčšia ako váš koreň zázvoru. Zo spodku do nej spravte malé drenážne otvory.
Do črepníka nasypte cca 5 cm zeminy, uložte do nej koreň zázvoru v nádobke a zasypte ho. Veko by malo byť položené na nádobke, ale nesmie byť zatiahnuté. Zemina by ho mala prevyšovať asi o 1 cm. Poriadne zalejte vodou a snažte sa rastlinu udržiavať v teplote 21°C. Zázvor pravidelne polievajte, zemina by mala byť stále vlhká. Koreň by mal začať klíčiť o 6 – 8 týždňov neskôr.

Doprajte zázvoru priestor

Zázvor potrebuje na rast veľa vody a najmä veľa priestoru. Zázvor o veľkosti palca dokáže do dvoch mesiacov zaplniť takmer 8 litrový črepník! Je preto dôležité vybrať čo najväčší kvetináč s hlbokou miskou na zavlažovanie. Vyberte si savú pôdu s obsahom kokosového vlákna. Zasaďte koreň zázvoru do 10 cm vrstvy zeminy. Okrem klíčkov by mal byť celý koreň zakrytý. Rastlinka zázvoru bude potrebovať veľa slnka a teplotu medzi 20 – 32 °C.

Zázvor

Vyživujte pôdu

Zázvor z pôdy rýchlo vysáva živiny, preto ju bude treba raz za mesiac trochu pohnojiť kompostom. Nezabudnite, že zázvor potrebuje vlhkú pôdu.

Zber úrody

Keď z klíčkov vyrastú dlhé zelené stonky, je čas na zber úrody. Poriadne stonky uchopte a vytiahnite rastlinu aj s koreňom. Následne stonky z koreňa odstrihnite a zasaďte naspäť do pôdy. Poriadne rastlinu polejte a nezabudnite ju pohnojiť.

Záver

Ako vidíte, pestovanie zázvoru je naozaj hračka!

Ale čo s toľkým zázvorom?

Vyskúšajte recept na chutné zázvorníky z blogu Terapia jedlom!