Záchvat úzkosti, téma, ktorá by sa mala viac riešiť

Čoraz viac a viac ľudí v dnešnej dobe trápi jedna podceňovaná vec, a to záchvat úzkosti. Keď sa tak zamyslím, voľakedy to nebol jeden z často riešených problémov. Je to preto, že naozaj ľudí trpiacich na záchvaty úzkosti či depresiami bolo menej alebo sa o tom len menej hovorilo?

Psychické zdravie ako tabu téma

Osobne mám pocit, že psychické zdravie sa veľmi v minulosti neriešilo. Nehovorím, že ľudia nemali problémy, ale málokto by verejne priznal, že chodí k psychológovi. Akoby mal človek pocit zlyhania pri myšlienke, že by potreboval pomoc od psychológa.

Nebola to veľmi často rozoberaná téma, či už v škole alebo doma. Ľudia akoby viac riešili  a starali sa o fyzické zdravie ako to psychické. No duševné zdravie je tak isto dôležité ako aj zdravie nášho tela ako takého.

Treba o tom hovoriť..

Aj keď väčšinou, otvoriť sa niekomu a vyrozprávať sa, môže byť extrémne náročné. A čo môže byť ešte náročnejšie, je si vôbec priznať, že tam nejaký problém je. Tento veľký krok je jeden z najdôležitejších, aby nám nakoniec bolo lepšie.

úzkosť

Záchvat úzkosti môže pripomínať infarkt

Opantá vás hrôza, hruď máte ako vo zveráku a neviete sa nadýchnuť. Panický záchvat je veľmi nepríjemný a dokáže poriadne vystrašiť vás i okolie.

Panická porucha patrí medzi úzkostné poruchy, pričom jej intenzita je rôzna. Od mierneho nepokoja až po panický záchvat, ktorý sa môže rozvinúť nečakane.

Až keď sa záchvaty zopakujú viackrát, sa tento stav uzatvára ako panická porucha.

 

Záchvat úzkosti – príznaky

Tak ako väčšina psychických ochorení aj úzkostná porucha sa prejavuje rôzne. Typicky sa vyskytujú tieto príznaky:

  • pocit nervozity či tlaku,
  • pocit nebezpečenstva alebo paniky,
  • búšenie srdca,
  • rýchle dýchanie,
  • potenie,
  • tras,
  • ťažkosti s koncentráciou,
  • poruchy spánku,
  • zažívacie ťažkosti.

Pri záchvate sa neraz môžete cítiť, akoby ste mali každú chvíľu omdlieť. Môžete mať aj pocit stiahnutého hrdla až dusenia. Časté bývajú závraty a niektorí sa počas ataku cítia, akoby boli v sne, za sklom alebo mimo reality.

Niekedy pri dlhodobej úzkosti nastáva aj vyčerpanie. Krátkodobá úzkosť môže byť spojená s nejakou ojedinelou stresujúcou a psychicky náročnou situáciou, avšak pokiaľ sa stane dlhodobou, môže ísť o príznak psychickej poruchy.

Záchvat úzkosti nepríde len tak sám od seba

Tieto príznaky nie sú ovládateľné vôľou. Spúšťajú ich buď stresové situácie, alebo vznikajú bez zjavnej príčiny. Často sú viazané s fóbiami — iracionálnym strachom z rôznych vecí (uzatvorených či otvorených priestorov, davov, pavúkov, výšok, vody a podobne).

Takisto sa vyskytujú spoločne s poruchami spánku a s poruchami príjmu potravy. Pre chorobnú úzkosť je charakteristické, že si sme vedomí iracionálnosti svojho správania, nevieme ho však nijako ovládať.

Čo môže byť na vine ?

Panický atak môže prekvapiť nielen ľudí s úzkostnejším typom povahy, ale aj extrovertov. Spúšťačom sú rôzne udalosti alebo činnosti, no v pozadí často býva dlhodobý stres.

Napríklad z náročnej práce alebo dôsledkom vážnych rodinných problémov. Živnou pôdou panickej poruchy môže byť aj syndróm vyhorenia.

Táto závažná situácia môže vyústiť skôr do depresie. V tomto prípade je totiž známy strach z niečoho konkrétneho, hlavne zo smrti alebo z toho, že sa človeku zmení celý život. Pričom pri panike je príčina akoby zastretá a nezrozumiteľná. Človek zvyčajne ani nevie, čoho sa bojí, čo celú situáciu len zhoršuje.

Praje tomu aj súčasné rýchle životné tempo

Na ľudí neustále vplýva priveľa podnetov, informácií, veľká rýchlosť a tiež to, že na všetky aktivity sa vymedzujú čoraz kratšie časové limity. Rizikovým faktorom je aj to, ak si človek nedopraje čas na regeneráciu a spracovanie emócií. Či už negatívnych, alebo pozitívnych.

Úzkosť v tehotenstve

Strach a úzkosť sú v tehotenstve jedna z najčastejších emócií, s ktorými sa budúca matka musí vyrovnať. Najčastejšie sa prejavujú v 1. trimestri a potom tesne pred pôrodom. Strach z potratu najčastejšie majú ženy na začiatku tehotenstva a najmä v prípadoch, kedy sa im dlhšiu dobu nedarilo otehotnieť.

Počas tehotenstva bývajú tiež bežné obavy o zdravie dieťaťa, či už mentálne alebo fyzické a to hlavne s pribúdajúcimi vyšetreniami. Po tehotenstve majú zas ženy obavy o to, či zvládnu svoju úlohu matky.

Dlhodobá úzkosť, stres a strach môžu byť ale problémom nielen pre ženu samotnú, ale aj pre plod a dieťa. Ak totiž žije matka dlhšiu dobu v napätí, dochádza u nej k biologickej zmene receptorov stresových hormónov a to sa premietne aj do vývoja plodu.

Dieťa v budúcnosti môže mať prinajmenšom problémy zvládnuť stres, v horších prípadoch sa môže u neho vyvinúť porucha správania alebo aj vážnejšie duševné choroby – čiže úzkosť v tehotenstve treba riešiť včas.

Záchvaty úzkosti – ako ich riešiť?

Ako bojovať s úzkosťou? Určite vyhľadať lekársku odbornú pomoc. Niekedy to proste nedokážeme, nevieme požiadať o pomoc. Ak máš náhodou blízku osoby, ktorá trpí záchvatmi úzkosti, treba to s ním riešiť a netreba sa nechať odbyť a brať to na ľahkú váhu.

V prvom rade je dôležité stanoviť presne diagnózu, ktorá za týmto symptómom je a riešiť ju.

Veľmi dôležité sú aj rôzne režimové opatrenia, napríklad relaxačné techniky a cvičenia, vyhýbanie sa stresovým podnetom a stresovým situáciám.

stres a úzkosť

Záchvat úzkosti – ako vieme pomôcť?

Ukľudniť a uzemniť

V prípade, že sa nachádzate na nejakom nepríjemnom mieste, napr. v električke, vyveďte človeka so záchvatom paniky von. Najlepšie na miesto, kde je minimum ľudí.

Komu by len bolo príjemné, aby naňho čumelo sto párov očí. Kvôli tomu sa im ich stav ešte viac môže zhoršiť. Nemali by ste ich nechať stáť, ale posaďte ich na zem, aj keď máte k dispozícii napríklad lavičku.

Povedzte im, že ste tu s nimi. Uistite ich, že sa nemajú čoho báť. Pýtajte sa na to, čo robili včera. Prinúťte ich hovoriť o veciach, ktoré majú radi. Týmto spôsobom môžete odviesť ich pozornosť od negatívnych myšlienok. K tomu ich presviedčajte, že neumrú a ani sa nezbláznia.

Dajte im najavo, že sa vlastne nič nedeje

Môže nastať hyperventilácia

Počas záchvatov paniky vzniká hyperventilácia. Ľudia majú pocit, že sa dusia. Zrýchlene dýchajú a vydávajú tým z tela veľa oxidu uhličitého. Zväčšia si prísun kyslíka, a to okrem iného spôsobuje krútenie hlavy alebo mravenčenie v prstoch.

Tieto prejavy záchvat úzkosti len umocňujú. Dotknutému pomôžete tak, že mu poskytnete igelitové vrecko. Povedzte mu, nech dýcha do neho. Postupne by sa mal jeho dych spomaliť, pretože v sáčku začne dochádzať kyslík a človek bude dýchať oxid uhličitý, ktorý v tej chvíli potrebuje.

Záchvat úzkosti a kávu či cigareta – to nejde dokopy

V rýchlosti uvažujeme o tom, ako by sme mohli človeku so záchvatom paniky ešte pomôcť. Napadlo vám, že mu zoženiete kávu či zapálite cigaretu na upokojenie? Na to rýchlo zabudnite.

Nikotín aj kofeín zužujú cievy a nútia srdce pracovať rýchlejšie. A to je pri danej situácii kontraproduktívne.

Dotyčný je počas panického záchvatu doslova zaplavený adrenalínom, má veľa energie. Telo takto reaguje v prípade, že je ohrozené na živote. Veľká úzkosť totiž človeka v nebezpečných situáciách môže zachrániť.

Mozog zaktivuje všetky jeho fyzické sily, pretože ho pripravuje na boj alebo útek.

„Ak takému človeku ponúknete niečo, v čom je kofeín alebo nikotín, záchvat úzkosti sa mu razom zhorší.“

Depresia

Hýbte sa!

Ak nepomáha uzemnenie, skúste ho prinútiť k pohybu. Počas záchvatu paniky, ako som vyššie spomínala, sa telo naštartuje, aby mohlo čeliť život ohrozujúcej situácii, ktorá však reálne neexistuje.

To spôsobí, že má v sebe veľa nevyužitej energie. Zbaví sa jej prostredníctvom pohybu.

Pokiaľ nemá hyperventiláciu, skúste spoločne behať a urobiť niekoľko drepov. Vnútorné negatívne pocity najskôr nezmiznú, ale takto dáte telu to, čo v tej chvíli potrebuje – využiť svoju energiu.

Ak nemôžete spoločne behať, je možné ju spotrebovať aj inak.

Pokiaľ máte spolu s človekom prežívajúcim záchvat blízkosti seba tvrdý povrch, do ktorého môžete rukami či nohami tlačiť všetkou silou, urobte to. Energia a myšlienky sa skoncentrujú len na daný tlak, čo na chvíľu uvoľní nielen telo, ale aj myseľ.

Dbajme na svoje duševné zdravie..

Psychickú rovnováhu väčšina považuje za samozrejmosť. Teda, pokiaľ ju máme. No niektoré zákutia mysle si občas robia, čo chcú, bez ohľadu na naše priania alebo predstavy. Náš psychický stav nie vždy vieme ovplyvniť. Každý sme predsa iný a na okolité situácie reagujeme odlišne.

Neboj sa osloviť svojich blízkych ktorým dôveruješ a skús sa im zdôveriť. Garantujem ti, že už len tento krok ti môže len pomôcť. Ak sa na to ešte ale necítiš, skús si urobiť rýchly test, ktorý ti môže pomôcť k tvojmu rozhodovaniu čo ďalej.

Odpusť si

Stavy úzkosti ťa neidentifikujú ako človeka. Nehnevaj sa na seba kvôli záchvatu, nemôžeš za to. Buď na seba radšej hrdý, ako sa ti ho podarilo zvládnuť. Nabudúce to bude ešte lepšie!

kurkuma latte

Naša filozofia

Presne takúto myšlienku sa snažíme šíriť, aby sa ľudia spomalili, relaxovali a viac mysleli na seba. Možno tak by sme predišli veľa duševným problémom, záchvatom úzkosti či vyhoreniu.

Naše lattečka ti majú k takémuto oddychu pomôcť a taktiež ti dopomôcť k duševnému aj telesnému zdraviu.

Preto sme sa rozhodli znížiť ceny na nákup práve Kurkuma Zázvor Latte, ktoré majú skutočne zázračné účinky na naše telo aj dušu. Chceme, aby naše produkty boli dostupné pre každého a tak isto aby mohli pomôcť čo najširšiemu okruhu ľudí.