Má škorica nežiadúce účinky? Ako obísť prípadné nebezpečenstvo

O škorici sa často hovorí v spojení s jej pozitívnymi účinkami na ľudský organizmus, no ako je známe, všetkého veľa škodí. Má škorica nežiadúce účinky? Čo vám hrozí, ak bude škorice vo vašej strave až priveľa? 

 

Škorica je korenina, ktorá sa získava z kôry škoricovníka. Pri pravidelnom užívaní môže:

 

Škorica môže byť:

  1. cejlónska – “pravá škorica”, má jemnejšiu chuť bez zbytočnej horkosti
  2. cassia – ľahko dostupnejší a lacnejší variant

Pozor: Kým konzumácia cejlónskej škorice je bezpečná aj vo väčšom množstve, škorica cassia môže spôsobiť nežiadúce účinky.

 

Škorica

 

Škorica – nežiadúce účinky

 

Poškodenie pečene

Škorica ako taká obsahuje aromatickú látku kumarín, ktorej odporúčaná denná dávka je 5 miligramov. V cejlónskej škorici sa nachádza len minimálne množstvo tejto látky, ale škorica cassia obsahuje 7 až 18 miligramov kumarínu v jednej čajovej lyžičke! Čiže len jedna lyžička tejto škorice je nad denný limit kumarínu. Práve vysoké množstvo tejto látky spôsobuje otravu pečene a môže viesť až k jej následnému zlyhaniu.

 

Zvýšené riziko vzniku rakoviny

V tomto prípade môže opäť zaúradovať kumarín. Štúdie vykonávané na zvieratách poukázali na fakt, že veľké množstvo kumarínu v strave zvýšuje riziko vzniku rakoviny pľúc, pečene alebo obličiek. Hoci presný spôsob, akým tieto nádory vznikajú nie je známy, viacerí vedci sa nazdávajú, že kumarín postupom času poškodzuje DNA, čím zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Je preto možné, že vysoké množstvo kurkumínu bude mať na ľudské telo podobný efekt.

 

Bolesť v ústach

Viacerí z nás už určite zažili boľavý pocit v ústach po tom, ako sme zjedli sladkosť alebo dezert s vysokým obsahom škorice, resp. škoricovou príchuťou. Škorica obsahuje cinnamaldehyd, čo je organická zlúčenina dodávajúca škorici tú jedinečnú chuť a vôňu. Vo vysokom množstve môže cinnamaldehyd vyvolať alergickú reakciu. Malé množstvo škorice je bezpečné, pretože sliny zabránia nadmernému kontaktu tejto zlúčeniny s ústami.

Okrem bolesti v ústach môže cinnamaldehyd taktiež spôsobiť:

  • opuch jazyka
  • pálivý alebo svrbivý pocit na tele alebo v ústach
  • biele škvrny v ústach

Hoci nejde o závažné problémy, stále ide o nepríjemné pocity, ktoré zbytočne pútajú našu pozornosť. Tieto príznaky sa môžu objaviť u ľudí, ktorí sú na cinnamaldehyd alergickí alebo u ľudí, ktorí obľubujú škoricoví olej a žuvačky so škoricovou príchuťou, pretože tieto produkty majú výrazne vyšší obsah tejto organickej zlúčeniny.

 

Škorica

 

Nízka hladina cukru v krvi

Je všeobecne známe, že vysoký obsah cukru v krvi môže viesť k cukrovke a k iným kardiovaskulárnym problémom. Škorica dokáže tieto hodnoty úspešne znížiť, čo radíme medzi jej pozitíva. Dokáže totiž úspešne napodobniť činnosť inzulínu, ktorého úlohou je znížiť hladinu cukru v krvi. Konzumácia malého množstva škorice je preto veľmi prospešná, no zvýšené dávky môžu hladinu cukru znížiť až príliš, čoho následkom je hypoglykémia – stav, ktorý môže spôsobovať únavu, točenie hlavy a následne odpadnutie.
Najviac sú ohrození ľudia, ktorí sa liečia na cukrovku
 – ich lieky majú za úlohu znížiť hodnotu cukru v krvi a v kombinácii s veľkým množstvom škorice môže cukor padnúť až prinízko.

 

Dýchacie problémy

Asi všetci si pamätáme cinnamon challenge, ktorá pred niekoľkými rokmi vládla internetu. Na týchto videách sme mohli veľmi dobre vidieť, že konzumácia veľkého množstva škorice na jedno posedenie môže viesť k dýchacím problémom. Stáva sa to preto, lebo škorica má veľmi jemnú štruktúru, vďaka ktorej sa veľmi ľahko (chtiac alebo nechtiac) vdýchne.
To môže mať za následok:

  • kašeľ
  • dávenie
  • problém chytiť dych a zhlboka sa nadýchnuť

Pozor: Cinnamaldehyd je dráždivá látka, ktorá môže v tomto prípade vyvolať ďalšie problémy v hrdle a dýchacích cestách. Opatrní by mali byť najmä ľudia, ktorí trpia astmou, pretože náhodné vdýchnutie škorice im môže spôsobiť výrazné problémy s dýchaním.

 

Kašel

 

Konzumácia surovej škorice – nežiadúce účinky

Keďže sme už v tomto článku spomenuli cinnamon challenge, stálo by za to podrobnejšie vysvetliť, aké nežiadúce účinky môže konzumácia “surovej škorice” spôsobiť.
Cieľom tejto výzvy bolo zjesť polievkovú lyžicu škorice za menej ako 60 sekúnd bez zapitia vodou.

Čo sa môže stať?

Takéto množstvo škorice spôsobí podráždenie v hrdle a pľúcach, čo môže mať za následok dávenie alebo dusenie sa. Zároveň môže natrvalo poškodiť pľúca. Naše pľúca totiž nedokážu čiastočky škorice rozložiť. Táto korenina sa v nich môže časom nazbierať a vyvolať zápal  – aspiračnú pneumóniu. Pokiaľ sa aspiračná pneumónia nelieči, môže ďalej zanechať pľúca zjazvené a prípadne viesť až k ich kolapsu.

Ak by ste sa chceli dočítať o priaznivých účinkoch škorice, v tomto článku sme ich pekne zhrnuli.

 

Záver: nežiadúce účinky škorice

Nežiadúce účinky škorice sa viažu najmä na škoricu cassiu, ktorá obsahuje vysokú koncentráciu kumarínu. To ale neznamená, že casii sa treba úplne vyhýbať alebo že veľké množstvá cejlónskej škorice sú v poriadku. 

Dospelí ľudia by nemali prekračovať odporúčanú dennú dávku škorice (pod jednu čajovú lyžičku) a pri deťoch treba byť extra opatrní a škoricu používať len v malých množstvách.