Vitamíny v tehotenstve – Ktoré ANO, Ktoré NIE

Predstavuje takisto aj mätúcu a ohromujúcu dobu pre niektoré matky. Na internete či v časopisoch sa vieš dočítať množstvo rád, ako zostať zdravá počas tehotenstva.

 

Určite ti je známe, že vysoko ortuťové morské plody, alkohol a cigarety sú počas tehotenstva škodlivé. Vedela si však, že by si sa mala vyhnúť aj niektorým vitamínom, minerálnym látkam a bylinným doplnkom. Ak áno, pokojne sa vyjadri v komentári.

Práve v tomto článku si rozoberieme, ktoré doplnky sa považujú za bezpečné počas tehotenstva a ktorým by si sa mala vyhnúť a prečo.

 

Tento článok je pokračovanie známej témy ako sa stravovať počas tehotenstva. Verím tomu, že ti to dodá aspoň taký istý budget informácii ako ten predošlý.

 

Prečo užívať doplnky počas tehotenstva?

Konzumácia správnych živín je dôležitá v každom štádiu života. Platí to najmä v období tehotenstva, keďže tehotné mamičky by mali venovať dostatočnú pozornosť sebe aj svojim detičkám.

 

Tehotenstvo zvyšuje potrebu živín.

Všetci vieme, že makroživiny zahŕňajú sacharidy, bielkoviny a tuky. Počas tehotenstva potrebuje ženský makronutrientný príjem výrazne rásť.

 

Napríklad príjem bielkovín sa musí zvýšiť z odporúčaných 0,36 gramov na kilogram telesnej hmotnosti (0,8 gramu na kilogram) telesnej hmotnosti u gravidných žien na 0,5 gramu na kilogram telesnej hmotnosti (1 gram na kilogram) tehotnej ženy (1).

 

Mirkoživiny > Makroživiny

Vitamíny a minerály podporujú rast matky a plodu v každom štádiu tehotenstva.  Potrebné sú na podporu kritických funkcií, ako je rast buniek a bunková signalizácia (2).

Zatiaľ čo, niektoré ženy dokážu uspokojiť tento rastúci dopyt (zvýšený príjem) prostredníctvom vyváženej stravy s vysokým obsahom živín, iné v tomto smere zlyhávajú.

 

Dôvody k užívaniu vitamínov v tehotenstve

Nedostatok živín:

Niektorá žena môže potrebovať doplnok po tom, ako krvný test odhalí nedostatok vitamínu alebo minerálu. Nedostatok živín, ako je napríklad folát (kys. listová), súvisí s vrodenými chybami (3).

Hyperremesis gravidarum:

Táto komplikácia tehotenstva sa vyznačuje ťažkou nevoľnosťou a vracaním. Môže to viesť k chudnutiu a nedostatku živín (4).

Obmedzenia týkajúce sa stravovania:

Tento odsek je určený pre všetky vegánky, vegetariánky a tiež mamičky, ktoré trpia intoleranciou laktózy.

Ženy, ktoré dodržiavajú špecifické diéty, vrátane vegánov a tie, ktoré majú potravinové intolerancie a alergie, môžu potrebovať doplniť vitamíny a minerály, aby zabránili nedostatkom mikroživín (5, 6).

Fajčenie:

Hoci je pre matky absolútne nevyhnutné vyhnúť sa cigaretám počas tehotenstva, nájdu sa aj také, ktoré napriek tomu naďalej fajčia. Tým pádom, majú zvýšenú potrebu špecifických živín, ako je napríklad vitamín C a kyselina listová (7).

Viacnásobné tehotenstvá:

Ženy nesúce viac ako jedno dieťa majú vyššie nároky na mikroživiny ako ženy nesúce len jedno dieťa. Doplnenie je často potrebné na zabezpečenie optimálnej výživy pre matku i jej dieťa.

Genetické mutácie ako MTHFR:

MTHFR je gén, ktorý konvertuje folát do formy, ktorú telo lepšie využije. Tehotné ženy s touto génovou mutáciou majú za potreby doplniť špecifickú formu folátu, aby sa predišlo komplikáciám (8).

Nesprávna strava:

Ženy, ktoré si vyberajú potraviny s nízkym obsahom živín, potrebujú doplniť vitamíny a minerály, aby sa vyvarovali rôznym nedostatkom.

Odborníci z amerického Kongresu pôrodníctva a gynekológie odporúčajú tehotným ženám užívať prenatálny doplnok vitamínu a kyseliny listovej.

Doporučuje sa vyplniť výživové medzery a zabrániť vzniku vrodených chýb, ako je spina bifida (9).

Z vyššie uvedených  dôvodov veľa mamičiek radšej siaha po vitamínových a minerálnych doplnkov.

 

Prírodné vitamíny počas tehotenstva

Okrem vitamínov sú obľúbené aj bylinné doplnky. Jedna štúdia zistila, že približne 15,4% tehotných žien v USA užíva bylinné doplnky. Znepokojujúce na tom bolo to, že viac ako 25% týchto žien neinformovalo svojho lekára, že ich užíva (10).

 

Niektoré bylinky môžu pomôcť s bežnými komplikáciami tehotenstva ako je nevoľnosť alebo rozrušenie žalúdka, iné môžu byť škodlivé pre matku i pre plod (11).Na trhu existuje omnoho viac nebezpečných bylinných doplnkov ktoré by ste nemali užívať.

 

Bohužiaľ, skutočnosť je taká, že ešte nie je dokázaný výskum týkajúci sa použitia bylinných doplnkov tehotných žien a tiež nie je známe to, ako doplnky môžu ovplyvniť nastávajúce matky.

 

ZHRŇME SI TO:

Tehotné ženy z rôznych dôvodov užívajú vitamíny (mikroživiny) či bylinné doplnky. Zatiaľ čo niektoré sú bezpečné a užitočné, iné môžu viesť k závažným komplikáciám, ktoré môžu byť škodlivé pre matku i dieťa.

Vitamíny v tehotenstve. 

1.Prenatálne vitamíny v tehotenstve

Prenatálne vitamíny sú multivitamíny, ktoré sú špeciálne vyvinuté na uspokojenie zvýšeného dopytu mikroživín počas tehotenstva. Majú sa užívať počas tehotenstva, pred počatím a počas laktácie.

Pozorovacie štúdie ukázali, že doplnenie prenatálnymi vitamínmi znižuje riziko predčasného pôrodu a preeklampsie. Preeklampsia je potenciálne nebezpečná komplikácia charakterizovaná vysokým krvným tlakom a pravdepodobne proteínom v moči (12, 13).

 

Zatiaľ čo prenatálne vitamíny nie sú určené na nahradenie zdravej výživy. Môžu pomôcť tým, že poskytujú ďalšie mikroživiny, ktoré sú počas tehotenstva vysoko náročné.

Vzhľadom na to, že prenatálne vitamíny obsahujú vitamíny a minerály, ktoré potrebuješ aj ty, nemusíš brať ďalšie doplnky vitamínov alebo minerálov, pokiaľ to nenavrhne tvoj lekár.

 

Prenatálne vitamíny sú často predpísané lekármi a tiež dostupné na voľnom trhu.

 

2.Folát

Folát je vitamín B, ktorý hrá integrálnu úlohu pri syntéze DNA, produkcii červených krviniek, rastu a vývoju plodu (14).

 

Kyselina listová je syntetická forma folátu, ktorá sa nachádza v mnohých doplnkoch. To sa mení na aktívnu formu folátu, L-metylfolátu, v tele.

 

Odporúča sa, aby tehotné ženy užívali 600 μg kyseliny listovej denne, voči zníženiu rizika defektov neurálnej trubice a kongenitálnych abnormalít, ako je rozštiepenie podnebia a srdcové chyby (15).

 

V prehľade piatich randomizovaných štúdií zahŕňajúcich 6 105 žien bolo doplnenie kyseliny listovej denne spojené so zníženým rizikom defektov neurálnej trubice. Neboli zaznamenané žiadne negatívne vedľajšie účinky (16).

 

Hoci dostatočné množstvo kyseliny listovej sa dá získať prostredníctvom výživy, mnohé ženy nejedia dosť potravín bohatých na foláty. Preto musia brať suplementy (17).

 

Okrem toho centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb odporúčajú, aby všetky ženy vo fertilnom (plodnom) veku konzumovali najmenej 400 mg folátu alebo kyseliny listovej denne.

 

Je to preto, že mnohé tehotenstvá sú neplánované a vrodené chyby z nedostatku folátu sa môžu vyskytnúť veľmi skoro v tehotenstve. Ešte skôr, než väčšina žien vie, že sú tehotné.

 

Pre tehotné ženy, najmä tie, ktoré majú genetickú mutáciu MTHFR, môže byť rozumné vybrať si doplnok, ktorý obsahuje L-metylfolát, aby sa zabezpečil maximálny príjem (18).

 

3.Železo

Potreba železa sa počas tehotenstva významne zvyšuje, pretože objem krvi matky vzrástol takmer o 50% (19). Železo je rozhodujúce pre transport kyslíka a zdravý rast a vývoj plodu a placenty.

Prevalencia nedostatku železa u tehotných žien v USA je približne 18%. Z toho 5% týchto žien je anemických (20).

 

Anémia počas tehotenstva súvisí s predčasným pôrodom, depresiou u matky a anémiou malých detí (21, 22).

Odporúčaný príjem 27 mg železa denne sa dá dosiahnuť užívaním zväčša prenatálnych vitamínov. Avšak tehotná žena s nedostatkom železa alebo s anémiou potrebuje omnoho vyššiu dávku železa, ktorú má na starosti tvoj lekár.

 

Tehotné ženy, ktoré nemajú dostatok železa, by nemali príjimať väčšie množstvo ako je odporúčaný príjem železa. Je menšia pravdepodobnosť, že sa vyskytnú nepriaznivé vedľajšie účinky. Tieto môžu zahŕňať zápchu, vracanie a abnormálne vysoké hladiny hemoglobínu (23).

 

4.Vitamín D

Tento vitamín je rozpustný v tukoch. Je dôležitý pre imunitnú funkciu, zdravie kostí a delenie buniek.

Nedostatok vitamínu D počas tehotenstva súvisí so zvýšeným rizikom cisárskeho rezu, preeklampsie, predčasného pôrodu a gestačného diabetu (24).

 

Súčasný odporúčaný príjem vitamínu D počas tehotenstva je 600 IU denne. Niektorí odborníci však naznačujú, že vitamín D počas tehotenstva je lepšie príjimať vo vyššej miere. (25).

Všetky tehotné ženy by mali hovoriť so svojím lekárom, pokiaľ ide o skríning nedostatku vitamínu D a správne doplnenie.

 

5.Horčík – Magnézium

Horčík je minerál, ktorý sa podieľa na stovkách chemických reakcií vo tvojom tele (inak môj najobľubenejší supplement). Hrá dôležitú úlohu pri imunitnej, svalovej a nervovej funkcii (26).

Nedostatok tohto minerálu počas tehotenstva môže zvýšiť riziko chronickej hypertenzie a predčasného pôrodu (27).

Niektoré štúdie naznačujú, že doplnenie horčíka môže znížiť riziko komplikácií, ako je obmedzenie rastu plodu a predčasný pôrod (28).

6.Zázvor

Zázvorový koreň sa bežne používa ako korenie a bylinný doplnok. V doplnkovej forme sa najčastejšie používa na liečbu nevoľnosti spôsobenej pohybovou chorobou, tehotenstvom alebo chemoterapiou.

kurkumovy shot

Preskúmanie štyroch štúdií naznačuje, že zázvor je bezpečný a účinný pri liečbe nevoľnosti a zvracania spôsobeného tehotenstvom (29).

Alebo skús nu3o shot s kurkumou a zázvorom.

 

Nevoľnosť a zvracanie sú bežné počas tehotenstva, pričom až u 80% žien sa vyskytlo v prvom trimestri tehotenstva (30).

Hoci zázvor môže pomôcť znížiť túto nepríjemnú komplikáciu tehotenstva, je potrebný ďalší výskum na určenie maximálnej bezpečnej dávky.

 

Tip: Zázvor celkom bohato nájdeš aj v našom zázvorom latéčku. 

 

7.Rybí olej

Rybí olej obsahuje DHA a EPA, dve esenciálne mastné kyseliny, ktoré sú dôležité pre vývoj mozgu plodu.

Doplnenie DHA a EPA v tehotenstve môže zvýšiť vývoj dieťaťa mozgu a znížiť depresiu matky. Tento výskum na túto tému je viacmenej nepresvedčivý.

 

Pozorovacie štúdie preukázali zlepšenú kognitívnu funkciu u detí tehotných žien, ktoré v priebehu tehotenstva užívali rybí olej. Naopak niekoľko kontrolovaných štúdií nepreukázalo konzistentný prínos.

Napríklad, jedna štúdia zahŕňajúca 2399 žien neobjavila žiadny rozdiel v kognitívnej funkcii dojčiat. Ich matky užívali denne počas tehotenstva kapsuly rybieho oleja, ktorý obsahuje 800 mg DHA. Pre porovnanie dojčatá ich matky neudržali (31).

 

Táto štúdia tiež zistila, že kapsuly s rybím olejom nemajú žiadny vplyv na depresiu matky.

 

Ďalšia štúdia však zistila, že doplnky s rybím olejom plnia funkciu ochrany voči predčasnému pôrodu. Niektoré dôkazy naznačujú, že rybí olej môže mať pozitívne účinky na rozvoj plodu očí matky plodu (32).

 

Materské hladiny DHA sú dôležité pre správny vývoj plodu a doplnenie sa považuje za bezpečné. Výskumy stále zisťujú, či je naozaj potrebné užívať rybí olej počas tehotenstva.

 

Ak chcete získať DHA a EPA prostredníctvom stravy, tehotné ženy sú povzbudzované, aby konzumovali dve až tri porcie nízkorúrových rýb ako losos, sardinky alebo pollock týždenne.

 

8.Probiotiká

S rastúcim záujmom o zdravie čriev sa mnohé mamičky obracajú na probiotiká. Probiotiká sú živé mikroorganizmy, o ktorých sa predpokladá, že majú prospech z tráviaceho zdravia.

 

Mnohé štúdie preukázali, že probiotiká sa môžu počas gravidity bezpečne užívať. Neboli identifikované žiadne škodlivé vedľajšie účinky, okrem extrémne nízkeho rizika probiotických infekcií (33).

Okrem toho niekoľko štúdií ukázalo, že doplnenie probiotikami môže znížiť riziko gestačného diabetu, popôrodnej depresie a detského ekzému či dermatitídy (34, 35, 36, 37).

Skvelým prírodným zdrojom probiotík je kefír, najmä ten domáci. Taktiež sa doporučuje kombinovať probiotika s prebiotikami

 

Výskum probiotického použitia v tehotenstve stále prebieha. Bohužiaľ, nie sú zatiaľ známe informácie o zdraví matky a plodu, ktoré by sme ti vedeli poskytnúť.

 

PREHĽAD

Doplnky ako folát, železo a prenatálne vitamíny sa považujú za bezpečné pre tehotné ženy. Dôležité je vždy diskutovať s vaším lekárom akýkoľvek doplnok, či už ide o vitamín, minerál alebo bylinku.

Samozrejme je táto tematika komplexnejšia a my si dovoľujeme priniesť iba inšpirácie v oblasti výživy. Ak však chceš ísť viac do hlbky, odporúčam tento odborný blog Heleny Bielikovej.

počas tehotenstva

Doplnky, ktorým sa radšej počas tehotenstva vyhni

Zatiaľ čo doplnky s niektorými mikroživinami a bylinkami sú bezpečný pre tehotné ženy, mnohým by si sa mala vyhnúť.

 

1.Vitamín A

Hoci je tento vitamín mimoriadne dôležitý pre zlepšenie zraku a imunitnej funkcie, príliš veľa vitamínu A predsa môže škodiť.

Keďže vitamín A je rozpustný v tukoch, telo uchováva nadmerné množstvo pečene. Táto akumulácia môže mať toxické účinky na telo, ktoré môžu viesť k poškodeniu pečene.

Preukázalo sa napríklad, že nadmerné množstvo vitamínu A počas tehotenstva spôsobuje vrodené chyby (38).

Medzi prenatálnymi vitamínmi a diétou by tehotné ženy mali mať dostatok vitamínu A, pričom dodatočné doplnenie sa neodporúča.

 

2.Vitamín E

Tento vitamín je rozpustný v tukoch. Hrá veľmi dôležitú úlohu v tele a je zapojený do expresie génov a imunitných funkcií (39). Zatiaľ čo vitamín E je dôležitý pre zdravie, odporúča sa, aby tehotné ženy ho radšej neužívali.

Doplnok s vitamínom E sa nepreukázal ako prospešný ani pre matky, ani pre deti. Môže namiesto toho zvýšiť riziko bolesti brucha a predčasného pretrhnutia amniotického vreca (40).

 

3.Čierny Cohosh

Člen čeľade motýľa, „čierny kokoš“ je rastlina používaná na rôzne účely. Používa sa napríklad na kontroly návalov horúčiek a menštruačných kŕčov.

Nie je bezpečné užívať túto bylinku počas tehotenstva, pretože môže spôsobiť kontrakcie maternice, čo by mohlo vyvolať predčasný pôrod (41).

Rovnako sa zistilo, že čierny cocosh je spôsobený poškodením pečene u niektorých ľudí (42).

 

4.Goldenseal

Goldenseal je rastlina, ktorá sa používa ako výživový doplnok na liečbu respiračných infekcií a hnačiek. Je veľmi málo skúmaný jej vplyv a bezpečnosť.

 

Goldenseal obsahuje látku nazývanú berberin, u ktorej sa preukázalo zhoršenie žltačky u dojčat. Môže to viesť k stavu nazvanému kernicterus, čo je zriedkavý typ poškodenia mozgu, ktorý môže byť až smrteľný (43).

Z týchto dôvodov by sa tehotné ženy mali vyhýbať goldensealu.

 

5.Dong quai

Dong quai je koreň, ktorý sa používa viac ako 1000 rokov. Je veľmi populárny v čínskej medicíne.

Používa sa na liečbu naozaj všetkého. Tak ako lieči menštruačné kŕče, vie vyliečiť aj vysoký krvý tlak. Menší nedostatok je ten, že stále chýba dôkaz o jeho účinnosti a bezpečnosti.

 

Tehotné ženy by sa mali vyhnúť dong quai, pretože táto rastlina môže stimulovať kontrakcie maternice a zvyšovať riziko potenciálneho potratu (44).

 

6.Yohimbe

Yohimbe je doplnok, ktorý je vyrobený z kôry stromu pôvodom z Afriky.Používa sa ako bylinný liek na liečbu rôznych stavov od erektilnej dysfunkcie až po obezitu.

Táto rastlina by sa nikdy nemala používať počas tehotenstva. Môže vyvolať nebezpečné vedľajšie účinky, ako je vysoký krvný tlak, infarkt alebo záchvaty (45).

 

Ďalšie doplnky považované za nebezpečné počas tehotenstva:

  • Saw palmetto
  • Vratič
  • Červená ďatelina
  • Angelica
  • Rebríček
  • Palina
  • Modrý Cohosh
  • Pennyroyal
  • Ephedra

 

ZHRNUTIE

Mnoho vitamínov a rastlinných látok by sa nemalo užívať počas tehotenstva.

Pred užitím akýchkoľvek mirkoživín alebo bylinných látok by si sa mala poradiť so svojim lekárom.

 

ZÁVER

Tehotenstvo je čas rastu a vývoja, pričom zdravie a výživa sú najvyššou prioritou.

Zatiaľ čo niektoré doplnky môžu byť užitočné počas tehotenstva, mnohé môžu spôsobiť nebezpečné vedľajšie účinky ako u tehotných žien, tak aj u detí.

 

Je dôležité vedieť, že niektoré vitamíny a minerály môžu pomôcť vyplniť nedostatky vo výžive. Doplnky nemajú za úlohu nahradiť zdravú výživu. Dôležitú úlohu zohráva životný štýl.

Správna výživa vášho tela, nutrične bohaté potraviny, dostatok cvičenia, spánku, minimálny stres. To sú všetko aspekty pre zdravé tehotenstvo vášho dieťatka.

 

Hoci doplnky môžu byť za určitých okolností potrebné a užitočné, odporúčam ti vždy sa radšej obráť na svojho lekára. Len tvoj lekár ti predpíše bezpečné dávkovanie a taktiež ťa poučí o možných rizikách a prínosoch.

 

Štúdie:

  1. http://advances.nutrition.org/content/7/4/839S.full
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4927329/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3415073/
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3963199/
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4488799/
  6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3607807/
  7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2556992/
  8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3218540/
  9. https://www.acog.org/Patients/FAQs/Nutrition-During-Pregnancy
  10. http://www.ajog.org/article/S0002-9378(16)32016-6/pdf
  11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4793610/
  12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21795441
  13. https://academic.oup.com/aje/article-lookup/doi/10.1093/aje/kwj218
  14. http://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/15648265080292S114
  15. https://ods.od.nih.gov/Health_Information/Dietary_Reference_Intakes.aspx
  16. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20927767
  17. https://www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtml/mm5438a4.htm
  18. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3250974/
  19. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/4075604
  20. http://lpi.oregonstate.edu/mic/life-stages/pregnancy-lactation
  21. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10799402
  22. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3805890/
  23. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26198451
  24. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4171878/
  25. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16636329
  26. https://medlineplus.gov/ency/article/002423.htm
  27. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5590399/
  28. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5590399
  29. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0055059/
  30. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4818021/
  31. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20959577
  32. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2621042/
  33. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3056676
  34. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28943228
  35. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28367765
  36. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26044853
  37. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22441545
  38. https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminA-HealthProfessional/
  39. https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminE-HealthProfessional/
  40. http://www.cochrane.org/CD004069/PREG_vitamin-e-supplementation-pregnancy
  41. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17085773
  42. https://ods.od.nih.gov/factsheets/BlackCohosh-HealthProfessional/
  43. https://nccih.nih.gov/health/goldenseal
  44. https://nccih.nih.gov/health/yohimbe